سه گرایش بزرگ فین تک در سال 2018

بازگشت به صفحه مقالات
سه گرایش بزرگ فین تک در سال 2018

سه گرایش بزرگ فین تک که در سال 2018 مطرح است را در این مقاله ایده لینک بیان می کنیم. در مقاله "فین تک چیست؟" با فین تک آشنا شدیم. با بررسی تست محصولات و میزان سرمایه گذاری میتوان به چشم انداز یک سال آینده دست یافت. این گرایشها عبارت از بلاک چین و لجستیک های توزیع شده، قدرت هوش مصنوعی، راه حل امنیتی دنیای خارج محدوده است. در ادامه به توضیح این سه گرایش بزرگ فین تک می پردازیم.


1. بلاک چین و لجستیک های توزیع شده

اولین گرایش بزرگ فین تک بلاک چین و لجیستیکهای توزیع شده است. بدون شک موسسات مالی اولین نقش را در سرمایه گذاری تکنولوژی در اوایل سال 2014 ایفا کردند و اینگونه به فعال ترین سرمایه گذاران این فضا با 4.5 بیلیون دلار تبدیل شدند. این موسسات در سال های گذشته مشغول تست تکنولوژی بلاک چین بودند تا اینکه از ابتدای سال 2017 تمام این فعالیت ها به سمت محصول محوری پیش رفت.
در سال 2017 گروهی متشکل از 11 بانک بین المللی یک اپلیکشن مبادله مالی را گسترش دادند که از تکنو لوژی R3 استفاده میکند. و علاوه بر این IBM در حال ساختن یک پلتفرم تبادلی بر مبنای بلاک چین به نام batavia با همکاری 6 موسسه مالی میباشد که در سال 2018 تکمیل میشود.
بدون شک بانک ها به تکنولوژی لجستیک های توزیع شده و بلاک چین به ویژه در تبادلات مالی توجه بیشتری خواهند کرد. طبق یک گزارش pwc ، 20 درصد از تبادلات مالی در سال 2020 شامل بلاک چین خواهد شد. در نتیجه ، بلاک چین بزودی محور اصلی صنعت مالی در سال های اخیر خواهد شد.

بلاک چین در فین تک

تامین مالی تجاری یک فرآیند پیچیده است که نیازمند چندین قدم در راستای تصدیق بخشهای مختلف آن و کالاهایی که در آن مبادله میشوند می باشد. در بحث تامین مالی تجاری قسمت بیشتر کار صرف کاغذ بازی بین وارد کننده و صادر کننده است که توسط بانک های عامل انجام میشود تا تایید انتقال آن را صادر کنند و تضمین دهند. با پیاده سازی تکنولوژی بلاک چین میتوان تنگناهای تامین مالی تجاری را کاهش دهد.

  • بلاک چین شفافیت کامل برای دو طرف وارد کننده و صادر کننده فراهم میکند همچنین باعث کاهش هزینه های LC می شود چون دیگر نیازی به تایید شخص سومی نیست.
  • به طور چشمگیری زمان آماده کردن معامله را کاهش میدهد چرا که وقتی واسطه ای نباشد یک فرآیند 10 روزه را میتوان در عرض چند ساعت انجام داد.
  • قرار داد های هوشمند میتوانند کاملا خود مختار باشند چرا که دیتا روی یک قرار داد هوشمند بررسی میشود و پس از آن با شفافیت کامل ذخیره میشود از این رو دیگر نیازی به فرآیند دستی و تایید واسطه ها نیست در نتیجه فرآیند از ابتدا تا انتها سریع تر و دقیق تر انجام میشود.
  • اینترنت اشیا میتواند دارایی های فیزیکی بین کشورها را به هنگام تبادل ردیابی و بر نظارت آنها کمک کند البته این قابلیت همچنان در حالت تست قرار دارد.

Skuchain یک استارت آپ بلاک چین محور است که به روی مدیریت زنجیره تامین مواد متمرکز شده استبرای تامین مالی تجاری آنها یکسری قرارداد هوشمند طراحی کرده اند که تمامی جنبه های توافق های تجاری را دارا باشد. skuchain قصد دارد استفاده از کاغذ را در lc ها و کار با بانک ها پایان دهد و آنها را به نامه های الکترونیکی که در بالای بلاک چین خواهد بود تبدیل کند. هدف از این کار بالا بردن شفافیت معاملات و پایین آوردن زمان مصرف شده ای که برای تبادل مدارک جهت تایید صرف میشده است.
از اواخر 2016 Skuchain با دو شرکت بزرگ جهانی (commen wealth bank and wells fargo) برای تامین مالی تجاری بازار پارچه همکاری میکند.


2. قدرت هوش مصنوعی

دومین گرایش بزرگ فین تک در سال 2018 قدرت هوش مصنوعی است. هوش مصنوعی اخیرا با پیاده سازی روی چندین شرکت بزرگ اوج گرفته است.nlp به سرعت با دستیاران مجازی مثل siri و alexa فرمان های پیچیده صوتی را پردازش میکند. بانک ها متوجه ارزش این قابلیت شدند و شروع به ساخت محیط کاربری کردند که با دستیار مجازی و فرمانهای صوتی قبضها و چکها را پرداخت میکند.
هوش مصنوعی به راحتی در چندین بخش شرکت های مالی کاربرد دارد. اما ما اینجا قرار است روی بخشی که بیشترین پتانسیل شکوفایی در سال 2018 را دارد، بیان کنیم.pfm مدیر مالی شخصی است که بر پایه هوش مصنوعی ساخته شده است. قشر متوسط جامعه با توجه به اینکه 34% کسری پس انداز دارند ثبات مالی ندارند. بنابراین موسسات مالی نیاز داند که مشکل را شناسایی کنند و به مشتریان خود ابزارهای پیشرفته ای برای مدیریت بهتر پولهایشان ارائه دهند اینجاست که هوش مصنوعی میتواند نقش عظیمی در شخصی سازی و عادتهای خرج کردن مشتری ایفا کند.

هوش مصنوعی در فین تک


انتظار میرود هوش مصنوعی 8 بیلیون دلار از هزینه های بیزینس را کاهش دهد از این رو بسیاری از بانک ها جابجایی دیجیتال با مدیریت مالی را بالاترین اولیت خود قرار داده اند. به عنوان مثال bank of america یک نرم افزار رابط صوتی به نام erica درست کرده است که کمک های مالی برای مشتریان فراهم میکند به طور مشابه capital one نیز یک نرم افزار رابط صوتی با هوش مصنوعی به نام eno درست کرده است.
بسیاری از استارت آپ ها در تلاشند تا بتوانند از هوش مصنوعی برای مدیریت مالی شخصی استفاده کنند. یک استارت آپ به نام olivia در سان فرانسیسکو در این زمینه کار میکند. آن ها یک رویکرد b2c دارند که برای مشتریان یک ابزار ردیابی ، مشاهده و توصیه کردن به آن ها درباره عادت های خرج کردنشان میدهد. به عنوان مثال ما میتوانیم از olivia بپرسیم (بخش ربات مشاوره دهنده) که ایا میتوانیم یک چیز خاص را بخریم در حالی که از حد خریدمان برای ماه جاری بیشتر نشود. همچنین میتوانیم یک هدف هوشمند بزرگ تعیین کنیم و برای آن مبالغ زیادی پس انداز کنیم. مانند خرید ماشین یا مسافرت.


3. امنیت سایبری نگرانی و فرصت بزرگ

سومین گرایش بزرگ فین تک در سال 2018 امنیت سایبری است. مطمئنا یکی از بزرگترین نگرانیهای دولتها و کسب کارها در تمام جهان امنیت سایبری میباشد. به ویژه بعد از شکاف همبستگی پروفایل های اخیر که 143 میلیون نفر را شامل میشد و حدود 200 میلیون دلار ضرر وارد شد، امنیت سایبری به یکی از نکات مهم جلسات تبدیل شد. همچنین با زیاد شدن شکافها در حال حاضر تلاشها به طور چشم گیری پیچیده تر و مثمرالثمر شده اند. وجود جرایم سایبری باعث شده که ارگان ها نسبت به سال 2016 ،23% بیشتر هزینه کنند که به طور میانگین 11.7 میلیون دلار میباشد.
طبق منبع خبری isaca صنعت در سال 2019 با کمبود 2 میلیونی متخصص امنیت سایبری مواجه میشود. علاوه بر این 54% متخصصان امنیت سایبری، حمله سایبری به ارگان خود را در سال عادی پیش بینی میکنند، بر اساس نظر سنجی mcafee که از 1900 متخصص امنیت سایبری صورت گرفته است به طور واضح شرکتها به طور کافی مجهز نیستند که ریسک این حملات و تهدیدها را کاهش دهند.

امنیت سایبری در فین تک

با توجه به این اطلاعات تصویر ترسناکی از آینده در ذهن ما شکل میگیرد، همچنین ما در سرمایه گذاری روی حل این مشکلات رشد عظیمی را شاهد هستیم. طبق CB insights سرمایه گذاری روی امنیت سایبری در پایان سال 2017 نزدیک 5 بیلیون دلار پیشبینی میشود. چیزی که مشخص است این است که هم شرکت ها و هم سرمایه گذاران به روی نسل بعدی تکنولوژیی که بتواند مشکلاتی از این دست را حل کند سرمایه گذاری میکند.

راه حل امنیتی دنیای خارج محدوده

روشهای امنیت شبکه در سالهای اخیر پایدار نبوده اند. ذهنیتی که باید وجود داشته باشد این است که چه واکنشی باید نشان داد و به این فکر کرد که هنگامی که هکر داخل سیستم است چه کار میکند. گرچه این فکر به طور طبیعی به ذهن بیشتر متخصصان سایبری نمیرسد. لیکن همچنان تغییر فرهنگی در محیط کار جزء حیاتی افزایش امنیت میباشد.
مفهوم mtd (moving target defence) یک مفهوم خلاقانه و فرصت تغییر بزرگ در امنیت سایبری است. به جای محافظت از یک زیر ساخت ثابت و ساکن، که بیشتر تیمهای حفاظتی این کار را انجام میدهند، هدف را به طور مداوم حرکت میدهیم همچنین حمله نیز حرکت خواهد کرد که در آخر باعث ناامیدی هکر میشود. در حقیقت بخش امنیت homeland جزء اولینها بودند که بر روی mtd سرمایه گذاری کردند و اکنون از استارت آپ ها حمایت میکنند یا با آنها قرار داد همکاری میبندند. Cryptomove یک شرکت فعال در زمینه MTD یک قرار داد با بخش امنیتی homeland چند ماه پس از لانچ شدن بست. بعد از لانچ cryptomove با یکی از بزرگترین بانک های اروپا قرارداد بسته است.
در سال 2018 امنیت سایبری در بالاترین اولویت شرکت ها قرار خواهد داشت و تغییراتی در ذهنیت متخصصان برای تطبیق با راه حل های خلاقانه صورت خواهد گرفت. در نتیجه mtd جهشی در راستای این تطابق خواهد بود.


نویسنده / گردآورنده: سروش یوسفی

کلمات کلیدی سه گرایش بزرگ فین تک در سال 2018 فین تک سه گرایش بزرگ فین تک