فین تک چیست؟

بازگشت به صفحه مقالات
فین تک چیست؟

تعریف فین تک (تکنولوژی مالی) این است که هر کجا تکنولوژی درگیر سرویسهای مالی شود یا به کمپانیها کمک کند که وجه های مالیشان را مدیریت کنند که شامل نرم افزار و اپلیکشینهای جدید میشود که به BM ها کمک میکنند. فین تک از دسته های موضوعی استارت آپها و کسب و کارهای جدید می تواند باشد. در این مقاله ایده لینک به موضوع فین تک می پردازیم.
در واقع فین‌تک یا فناوری مالی به معنای کاربرد نوآورانه فناوری در ارائه خدمات مالی است. فین‌تک معادل Financial technology یا FinTech صنعتی در فضای اقتصادی است و به کمپانی‌هایی اشاره دارد که با کاربرد تکنولوژی تلاش می‌کنند خدمات مالی را کارآمدتر کنند. شرکت‌های فعال در زمینه فناوری‌های مالی عموما استارت‌آپ‌هایی هستند که تلاش می‌کنند خودشان را در سیستم‌های مالی جا بیندازند و شرکت‌های سنتی را به چالش بکشند.
مرکز ملی تحقیقات دیجیتال (National Digital Research Centre) در دوبلین ایرلند فین‌تک را این‌گونه تعریف می‌کند: نوآوری در خدمات مالی؛ این عنوان برای نامیدن گستره وسیعی از اپلیکشن‌های فناورانه به کار می‌رود که در بخش زیادی از ابتدا تا انتهای زنجیره ارزش محصولات مصرفی کاربرد دارند؛ همین‌طور تازه‌واردانی که بازیگران فعلی را به رقابت فراخوانده‌اند و نیز برای نامیدن پارادایم‌های جدیدی مانند بیت‌کوین استفاده می‌شود. فین‌تک مورد علاقه سرمایه‌گذاران است و تبدیل به یکی از زمینه‌های مورد توجه کارآفرینان برای راه اندازی کسب و کارهای خلاقانه شده است.


اهداف فین‌تک

ایجاد تحول در صنعت مالی و بانکداری و شکل دهی دوباره به آن با رعایت ۳ اصل اساسی زیر:

 • کاهش هزینه ها (در عین حفظ کیفیت و افزایش سرویس های مالی)
 • حذف بروکراسی ها و شکستن محدودیت های زمانی و جغرافیایی
 • توانایی هوشمندانه در ارزیابی خطر ها و ریسک های احتمالی


فین‌تک می‌تواند هم به کسب و کارها خدمات ارائه کند هم به افراد. استفاده کنندهٔ اصلی فین‌تک، کسب و کارهای کوچک هستند. یعنی بنگاه‌هایی که غالباً تازه تأسیس هستند و باید هم هزینه‌های مالی خود را پایین نگه دارند و هم سریع حرکت کنند، مثل فروشگاه‌های الکترونیکی کوچک. اما فین‌تک برای مصرف‌کنندگان نهایی، کسب و کارهای بزرگ و حتی ارتباط بین کسب و کارهم نیز کاربرد دارد.

مطابق آمارهای accenture سرمایه‌گذاری در فین‌تک که در سال ۲۰۰۸ حدود ۹۳۰ میلیون دلار بوده ۱۲ برابر شده و در سال ۲۰۱۴ به بیش از ۱۲ میلیارد دلار رسیده است. آن‌گونه که شهرداری لندن می‌گوید صنعت نوپای فناوری‌های مالی در سال‌های گذشته شاهد رشد سریعی بوده است. چهل درصد از نیروی کار شهر لندن در بخش‌های خدمات مالی و فناوری کار می‌کنند.


کسب‌وکارهای فین‌تک در ۹ دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند:

 1. پرداخت
 2. پول و ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت‌کوین
 3. ولث‌تک یا کسب‌وکارهای فناوری مربوط به بورس و سرمایه‌گذاری
 4. مدیریت مالی شخصی
 5. قرض دادن و تامین سرمایه جمعی
 6. انتقال بین‌المللی پول یا رمیتنس‌ها
 7. بانکداری روزمره و بانک‌های بدون شعبه
 8. اینشورتک یا کسب‌وکارهای فناوری بیمه
 9. رگ‌تک یا کسب‌وکارهای مربوط به قانون‌گذاری


در سال های اخیر فین­ تک با فرآیند end-to-end در اینترنت گسترش یافت. Eric piscini یکی از متخصصین در تکنولوژی بانکداری میگوید : " اگر امروزه به پول هایی که بانک ها هزینه میکنند دقت کنید متوجه میشوید که بانک ها دیگر شرکت تکنولوژی هستند."

در چند سال آینده کمپانیهای فین تک جهت، اندازه و سرعت تغییر تقریبا همه ی سرویس مالی را در دست میگیرند.


چگونه فین تک میتواند مخرب باشد؟

-رشد فروشگاهای آنلاین با عث منقرض شدن مغازه های تک فروش و پیش بردن معاملات سمت پرداخت انلاین میشود.

-پخش شدن قدرت بین بانک ها و موسسات مالی بزرگ یا کسانی که تجربه های کاربران را در اختیار دارند. بانک ها سرویس های حضوری را در کنترل دارند و از موسسات فین تک انتظار چیز جدیدی برای جذب مشتریان دارند.

-پلتفرم های جدید معاملات تجاری اطلاعات زیادی را جمع آوری میکنند تا شاخص های جدیدی را مطرح کنند که شاخص های قبلی را زیر سوال میبرد.

-شرکت های بیمه که اخیرا سمت مشتری مداری رفته اند برای موقعیت های خاص پوشش های خاصی را ارائه میدهند تا اطلاعات بیشتری از مشتری ها بدست آورند.

-هوش مصنوعی در حال جایگزین شدن بجای خدمات پیچیده انسانی است.


بانک ها به عنوان سرمایه گذاران تکنولوژی

بانک ها نیز به عنوان سرمایه گذاران تکنولوژی در رقابت با سرویس هایی مانند paypal،square و ... وارد عمل شده اند.

به عنوان مثال اوایل سال 2017 یک پلتفرم جدید تو سط شرکتی که صاحبان آن bank of america،capital one و دیگر بانک های بزرگ هستند معرفی شد که یک سرویس پرداختی شخص به شخص را ارائه میدهد. این پلتفرم توسط 30 بانک حمایت میشود و پیشبینی میشود که 86 میلیون دلار از بانکداری موبایلی مشتریان در این سرویس تبادل شود.


نویسنده / گردآورنده: سروش یوسفیکلمات کلیدی فین تک چیست فین تک فین‌تک تکنولوژی مالی  فناوری مالی Financial technology Fin Tech