پنج نشانه مناسب بودن یک استارت آپ برای یک دوره شتابدهی

بازگشت به صفحه مقالات
پنج نشانه مناسب بودن یک استارت آپ برای یک دوره شتابدهی

پنج نشانه مناسب بودن یک استارت آپ برای یک دوره شتابدهی را در این مقاله ایده لینک مورد بررسی قرار می دهیم تا بدانیم آیا استارت آپ ما برای یک دوره شتابدهی مناسب است؟ سوال بسیاری از استارت آپ های نوپا این است که استارت آپ آنها باید چه ویژگیهایی داشته باشد تا یک شتابدهنده به راحتی آنها را قبول کند.

در 10 سال اخیر هزاران ارگان به نام شتابدهنده در سراسر جهان تاسیس شده اند تا در راستای کارآفرینی برای استارت آپ ها و کمپانی ها امکاناتی را فراهم کنند. اگر وارد فضای کسب و کار شده باشیم حتما با شتابدهنده ها آشنا هستیم. این 5 مورد، مواردی است که باید قبل از مراجعه به یک شتابدهنده درباره آنها فکر کنیم:

1. باید تمام زمان، انرژی و روحیه خود را صرف کار خود کنیم

طبق تجربه شخصی و دوره هایی که در داخل شتابدهنده ها حضور داشته ام کمپانیهایی بیشترین سهم و توجه را داشته اند که همیشه فعال بوده اند. آنها همیشه در جلسات زود حاضر میشدند و دیر میرفتند. اینها کمپانیهایی بودند که مسئولین علاقمند بودند به سرمایه گذاران معرفی کنند.
هنگامی که میخواهیم وارد شتابدهنده شویم باید به این فکر کنیم که آیا میتوانیم زمان و انرژی کافی برای کار خود بگذاریم. اگر نمیتوانیم بهتر است که اقدام به این کار نکنیم چون باعث دل سردی خودمان خواهد شد.

2. باید ببینیم که شتاب دهنده چطور میتواند به ما کمک کند؟

قبل از اینکه تصمیم بگیریم که وارد یک شتابدهنده شویم، باید کامل مشخص کنیم که شتاب دهنده به معنای واقعی چه کمکی میتواند به ما بکند و کار ما را تحت تاثیر قرار دهد. پیشنهاد میکنم قبل از وارد شدن با فردی که تجربه این کار را دارد یا مسئول خود شتابدهنده، یک جلسه برگزار کنیم و یک استراتژی برای بیشترین بهره وری آماده کنیم.

شتابدهنده ها به هر کمپانی با توجه به نیاز آنها به نحوه های مختلفی کمک میکنند. بعضی از امکاناتی که شتاب دهنده ها فراهم میکنند شامل معرفی کردن ما به افراد زیر میشود:
مشتریان، شرکا، منتورها، مشاورین، صاحبان شرکتهای بزرگ برای استخدام ما، سرمایه گذاران

علاوه بر این، داخل یک شتاب دهنده معتبر بودن، خودش یک مهر تایید قوی برای استارت آپ ما خواهد بود.

جدا از اینکه ما به منافعی که شتابدهنده به ما میدهد فکر میکنیم، حتما هدفها و انتظاراتمان را با شتاب دهنده در میان بگذاریم و در طول دوره شتابدهی آن اهداف را با منتور خود بررسی کنیم تا ببینیم چقدر به آنها نزدیک شده ایم.

3. باید کاملا آماده کار باشیم

دو مورد در طول دوره شتابدهی دست کم گرفته میشوند. اولین مورد، مقدار زیاد دسترسی ما به افراد در طول دوره است. چون هنگامی که یک شرکت، ما را تحت نظر دارد و روی ما سرمایه گذاری کرده است، ما فرصت این را پیدا میکنیم که افرادی را ببینیم. این افراد شامل مشتریان، شرکا، سرمایه گذاران و مشاورین میشود. بعد از دوره، دسترسی داشتن به این افراد بسیار سخت تر میشود چون آنها تمرکزشان را روی شرکتهای دیگر میگذارند. دومین چیزی که دست کم گرفته میشود این است که دوره شتابدهی به سرعت میگذرد. در چشم به هم زدنی سه ماه را از دست میدهیم.
بنابراین اگر میخواهیم بهترین استفاده را از زمان خود ببریم، باید کاملا آماده کار باشید. باید یک برنامه برای استفاده از این زمان کم داشته باشیم و بهترین روش استفاده از این زمان به نظر من همواره آماده بودن و داشتن انگیزه و انرژی برای این کار است.

4. باید یک برنامه برای مدیریت کار خود و حضور در دوره شتابدهی داشته باشیم

اگر کار (بیزینس) ما لانچ شده است و داریم کار میکنیم و مشتریان خود را داریم، مطمئنا نمیتوانیم تمام اینها را برای حضور در دوره شتابدهی کنار بگذاریم. ما به تیم و مشتریان خود همچنان باید سرویس ارایه نماییم و خدمات مشتری مداری خوبی داشته باشیم.
برای انجام دادن این کار، علاوه بر این که باید تمام وقت با شتابدهنده در ارتباط باشیم، نیازمند تلاش بسیار نیز هستیم. یکی از روشهایی که میتوان در این مورد موفق شد این است یک همکار خارج از برنامه داشته باشیم بدین صورت که یکی تمرکز بیشتری روی دوره و دیگری روی مدیریت کار (بیزینس) داشته باشد.
خبر داشتن از برنامه دوره شتابدهی قبل از ورود به آن بسیار مهم است. تا بتوانیم بر اساس آن، برنامه ریزی کنیم و بیشترین بازدهی را از دوره داشته باشیم.

5. نباید برای پول یا خوشگذارنی وارد شتابدهنده شویم

وقتی یک استارت آپ تکنولوژی محور داشته باشیم معمولا رویاهای بزرگی در سر داریم و انتظار داریم وقتی وارد شتابدهنده میشویم در نهایت شبیه استارت آپهای فوق العاده موفق شویم.
بسیاری از افراد تنها به امید اینکه ایده استارت آپشان بسیار خارق العاده است وارد شتابدهنده میشوند و از فرصتها استفاده نمیکنند. در حالی که وقتی وارد شتابدهنده میشویم فرصت این را داریم که با دیدن بسیاری از افراد حس خوبی پیدا کنیم اما باید از این حس خوب سودی ببریم واز فرصت استفاده کنیم تا استارت آپ خود را گسترش دهیم.

با در نظر گرفتن این 5 مورد مناسب بودن یک استارت آپ برای یک دوره شتابدهی، میتوانیم تصمیم بهتری برای وارد شدن به یک شتابدهنده بگیریم.


نویسنده / گردآورنده: سروش یوسفی

کلمات کلیدی پنج نشانه مناسب بودن یک استارت آپ برای یک دوره شتابدهی نشانه مناسب بودن یک استارت آپ برای یک دوره شتابدهی 5 مورد مناسب بودن یک استارت آپ برای یک دوره شتابدهی آیا استارت آپ ما برای یک دوره شتابدهی مناسب است؟