واژگان ایده لینک

بازگشت به صفحه مقالات
واژگان ایده لینک

واژگان ایده لینک، واژگانی است که برای کار با ایده لینک باید با آنها آشنا باشیم. در واقع واژه هایی است که در دنیای استارت آپی و کسب وکارهای نوین به کار می رود. در این مقاله با این واژگان آشنا می شویم.

ایده چیست؟ (Idea)

تعریف ایده در دنیای کسب و کار، فکری است که پایه و اساس یک استارت آپ، کار آفرینی دانش بنیان و یک کسب و کار است. برای شروع کسب وکار به یک ایده نیاز است اما بخش عظیمی از موفقیت، وابسته به پشتکار است.

ایده در ایده لینک


کسب و کار چیست؟ ( business )

کسب و کار یا بیزینس ، یک سازمان یا تشکیلات سرمایه‌گذاری است که مشغول فعالیت‌های تجاری، صنعتی، یا حرفه‌ای باشد. یک شرکت، فعالیت‌های کسب وکاری را از طریق تولید یک کالا، ارائه‌ی یک خدمت یا خرده‌فروشی محصولاتی که از قبل تولید شده‌اند، به انجام می‌رساند. یک کسب و کار می‌تواند یک نهاد سودده باشد یا یک سازمان غیرانتفاعی (غیر سودده) که برای انجام ماموریت‌های خیرخواهانه ایجاد شده‌ است.

کسب و کار در ایده لینک


استارت آپ چیست؟ (Startup)

نیل بلومنتال، موسس و مدیرعامل کمپانی واربی پارکر (Warby Parker) استارت آپ را این چنین تعریف می‌کند: استارت آپ یک کمپانی نوپا است که راه‌حلی نوین را برای یک مساله ارائه می‌کند؛ در حالی که تضمینی برای موفقیت کمپانی از طریق راه حل ارائه شده وجود ندارد.

بسیاری استارت آپ را فرهنگ نوینی برای اندیشه‌های نو و خلاقیت برفراز ایده‌های موجود می‌دانند که هدف از آن برطرف کردن مشکلات موجود در نقاط کلیدی است که به عنوان پاشنه‌ی آشیل راه‌حل‌های موجود شناخته می شوند.

آدورا چئونگ، موسس و مدیرعامل کمپانی هوم‌جوی (Homejoy) که یکی از استارت‌آپ‌های مطرح ایالات متحده در سال ۲۰۱۳ بوده، در تعریف استارت آپ این مفهوم را با عنوان "پنجره ی ذهن رو به آینده" خوانده است. وی در این خصوص چنین اظهار نظر کرده است: تاسیس یا پیوستن به یک استارت آپ به معنای یک تصمیم جدی برای جدا شدن از شرایط ایده‌آل و پایدار به منظور دستیابی به رشد برق‌آسا و تلاش برای ایجاد موجی از تغییرات در مدت زمان کوتاه است.

براساس تعریف مرین-وبستر استارت آپ به این معنی است: عمل یا مجموعه‌ای از کارها به منظور یک حرکت جدید و یک شرکت یا کسب و کار نوپا

فرهنگ واژگان انگلیسی آمریکن هریتیج نیز استارت آپ را تعریف کرده: یک کسب و کار یا تعهدی که به تازگی آغاز به فعالیت کرده است.

استارت آپ در ایده لینک


شتابدهنده چیست؟ (Accelerator)

شتابدهنده یک ساختار منسجم و مشخص در جهت حمایت و توسعه کارآفرینی نوآورانه و دانش بنیان است که با هدف ارائه موارد زیر ایجاد می شود:

 • کمک به کوتاه کردن روندهای راه اندازی و توسعه یک کسب و کار جدید
 • کمک در جهت بالا بردن کیفیت محصولات و خدمات، و ثبات مالی کسب و کار جدید
 • آموزش و پرورش استارتاپ های پذیرش شده به صورت موازی و گروهی به این دلیل که در زمان های مشخصی گروه های استارتاپی وارد و خارج می شوند (بر خلاف مدل مراکز رشد که یک یک و به صورت موردی عمل می کنند)
 • مشارکت در فرآیند فشرده ی توسعه کسب و کار نوپا برای یک مدت محدود (حداکثر ۶ ماه)
 • دارا بودن یک سیلابس آموزشی کسب و کار محور
 • ارائه ی مربیگری و یا منتورینگ و راهنمایی و مشاوره از کارآفرینان پیشکسوت و باتجربه به کارآفرینان

افزون بر اینها، (نه همه ی) شتابدهنده ها، با ویژگیهای زیر متمایز می شوند:

 • فرآینده انتخاب، و داوری بسیار رقابتی
 • ارائه ی سرمایه اولیه
 • معرفی کارآفرینان به سرمایه گذاران احتمالی
 • بازه ی زمانی ۳ تا ۴ ماهه
 • فضای کاری مشترک همراه با کمک و کاهش قیمت برای دسترسی به زیر ساخت ها و خدمات اداری

شتابدهنده در ایده لینک


منتور یا مشاور چیست؟ (Mentor)

اشخاصی هستند که در ایجاد و گشترش کسب و کار دارای تجربه یا مدرک دانشگاهی هستند و برای پیشرفت هر کسب و کاری به یک منتور نیاز است. منتورهای فنی نیز اشخاصی هستند که در کسب و کارهای دانش بنیان با توجه به تخصصشان باعث پیشرفت و گسترش دانش لازم برای کسب و کار دانش بنیان می شوند.

مشاور و منتور در ایده لینک


سرمایه گذار چیست؟ (Investor)

هر فردی که پولش را در جایی یا به کسی می‌سپارد و انتظار دارد بازده مالی به دست آورد، سرمایه
گذار
گفته می‌شود. سرمایه گذاران به‌این‌علت سرمایه گذاری می‌کنند تا سرمایه شان رشد کند یا در دوران بازنشستگی از منافع مالی آن برخوردار شوند.


سرمایه گذاری چیست؟ (Investing)

سرمایه گذاری یعنی خرید یک دارایی یا هر چیز دیگری به این امید که در آینده قیمت آن افزایش خواهد یافت و یا درآمدی را ایجاد خواهد کرد. در علم اقتصاد، سرمایه‌ گذاری یعنی خرید کالایی که در حال حاضر مصرف نمی‌شود اما در آینده فرد به آن نیاز پیدا خواهد کرد و آن کالا برای او سودآور خواهد بود. در علم مالی، سرمایه‌گذاری به این معنی است که فرد یک دارایی مالی نظیر سهام را می‌خرد و پیش‌بینی می‌کند که آن دارایی مالی در آینده سودآور خواهد بود و قیمتش افزایش خواهد یافت، لذا با فروش به قیمت بالاتر سود خوبی به دست خواهد آورد.

انواع مختلفی از ابزارهای سرمایه گذاری وجود دارند که شامل سهام، اوراق مشارکت یا اوراق قرضه، کالاها، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس یا ETF ها، اوراق اختیار معاملات، قراردادهای آتی، مبادلات خارجی، طلا، نقره، برنامه‌ها و بیمه بازنشستگی و املاک و مستغلات می‌شوند ولی محدود به این‌ها نمی‌شوند. سرمایه گذاران معمولاً از تحلیل بنیادی و تکنیکال برای تعیین فرصت‌های سرمایه گذاری مطلوب انجام می‌دهند و ترجیح می‌دهند تا ریسک سرمایه گذاری خود را حداقل و سود خود را حداکثر کنند.

سرمایه گذاری در ایده لینک


ایده لینک در این باره چه می کند؟ (Idehlink)

ایده لینک اولین شبکه ایده پرداز، شتابدهنده و سرمایه گذار است که این سه ضلع اصلی تشکیل یک کسب و کار موفق را به هم متصل کرده و باعث پیشرفت هر چه بهتر کسب و کار می شود. در این شبکه، در هر نقشی که باشید بهترین همکار با توجه به نیاز و ویژگیهای تعیین شده توسط شما، به شما معرفی می گردد.

ایده لینک اولین شبکه ایده پرداز، شتابدهنده و سرمایه گذار

کلمات کلیدی ایده استارت آپ شتابدهنده منتور سرمایه گذار سرمایه گذاری کسب و کار جدید ایده لینک